Oczyszczanie ropy naftowej i gazu ziemnego
Separator gazu jest głównym narzędziem do oddzielenia mieszaniny gazów od kropel cieczy i cząsteczek mechanicznych w przemyśle. Występuje również pod nazwą zbiornik kondensatu. Proces separacji gazu zależy od wielu czynników. W zależności od wielkości cząsteczek są one usuwane na różnych etapach oczyszczania.
Część składników mieszaniny niejednorodnej ze względu na swoją masę podlega prawu grawitacji. Najczęściej są to większe zanieczyszczenia stałe o większej masie, które gromadzą się na dnie separatora w procesie grawitacyjnego opadania. Dużą rolę w procesie oczyszczania odgrywa pęd zastosowanego medium. W zależności od ilości, masy i rodzaju zanieczyszczeń, cząsteczki mają różne wielkości pędu. Na gwałtowną zmianę kierunku strumienia medium szybciej reagują cząsteczki fazy lżejszej, w ten sposób cząsteczki cięższe zostają odseparowane.
Pęd ma także duże znaczenie w procesie koalescencji małych kropel cieczy. Pod wpływem ruchu cząsteczki zderzają się ze sobą i łączą tworząc coraz większe krople. Zostają one następnie oddzielone od fazy gazowej pod wpływem sił grawitacji.