Baza wiedzy - biuletyn Kompas

 • Czerwiec - 2024
  KOMPAS wydanie maj 2024

  „Technologie Belzona to nie tylko efektywne naprawy, skrócenie czasu przestojów, ale w znaczący sposób przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego” – pisze Dyrektor Naczelny Belse, Wiesław Kuczek na łamach najnowszego wydania biuletynu KOMPAS. 
  Bieżące wydanie zostało poświęcone tematyce OZE, a w szczególności opisujemy w nim pro-zielone rozwiązania technologii Belzona do napraw i zabezpieczeń w przemyśle. Artykuły eksperckie dotyczą regeneracji, modernizacji wirników turbin wodnych. Poczytacie o sposobach na poprawę sprawności oraz wzrost efektywności pomp i wirników turbin wodnych. Z opublikowanych rozmów z naszymi Klientami dowiecie się o sprawdzonych rozwiązaniach technologii Belzona w różnych branżach, które warto stosować bo przynoszą korzyści. Oprócz tego ciekawostki produktowe, najczęściej przeglądane zastosowania Belzony w polskich zakładach, a także załoga Belse w pełnej okazałości 😊. Serdecznie zapraszamy do lektury.  

   

 • Lipiec - 2022
  Kompas wydanie specjalne- 30 Lat

  Przekazujemy Państwu wydanie specjalne biuletynu KOMPAS z okazji 30 lat współpracy Belse z Belzoną. To podsumowanie naszej działalności, ale także nasze wartości, wspomnienia spotkań i kierunki dalszego rozwoju.
  To szczególne wydanie, gdzie twarde aspekty techniczne przeplatają się z tym ładunkiem emocjonalnym jaki wytworzyliśmy przy okazji stosowania produktów i technologii BELZONA.
  Opisujemy 30 zastosowań Belzony w polskim przemyśle – począwszy od  przemysłu stoczniowego, poprzez petrochemiczny, wydobywczy, spożywczy, farmaceutyczny, energetyczny i OZE, wod-kan.
  Na łamach wydania specjalnego nasi Klienci, pracownicy, a także przedstawiciele Belzony opisują z własnej perspektywy te wszystkie lata współpracy z Belse. Zapraszamy do lektury.

   

   

 • Marzec - 2022
  Kompas - marzec, kwiecień 2022

  W najnowszym wydaniu biuletynu Kompas przybliżamy zagadnienia związane z powstawaniem zjawiska erozji kawitacyjnej. Na konkretnych przykładach prezentujemy Państwu skuteczne metody zabezpieczenia i ochrony powierzchni. Ponadto, można poczytać jak wygląda współpraca Belse z prestiżowymi uczelniami wyższymi w Polsce i dlaczego tak cenimy sobie ich autorytet. A o co chodzi z tymi skarpetami ? Zobaczcie sami :)

 • Październik - 2021
  Kompas - II Wydanie 2021

  Tematem bieżącego wydania biuletynu KOMPAS jest system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji – HVAC (ang. Heating, Ventilation and Air Condition), którego zadaniem jest osiągnięcie komfortu klimatycznego i jakości powietrza na odpowiednim poziomie. Instalacje HVAC występują zarówno w przestrzeniach hotelowych, biurowych, szpitalnych, jak i produkcyjnych czy magazynowych. Bezawaryjna praca instalacji zapewnia komfort klimatyczny w pomieszczeniach oraz czyste powietrze, a tym samym zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. W obszernym artykule analizujemy instalacje HVAC pod kątem wydłużenia żywotności urządzeń i aparatów, przy jednoczesnej redukcji kosztów związanych z naprawami i remontami. Poznasz główne zagrożenia dla instalacji HVAC oraz dowiesz się jak postępować na wypadek awarii.

  Kolejny temat opracowany w tym wydaniu dotyczy naprawy oraz wzmocnienia zbiorników i rurociągów, które podczas eksploatacji narażone są na niszczenie, przyspieszone wycieranie. Aby zapobiec kosztownej wymiany sprzętu, zatrzymania produkcji, a nawet katastrofy obiektu technicznego, warto wzmocnić osłabione elementy instalacji. Prezentujemy na konkretnych przykładach sprawdzone i trwałe rozwiązania.

  Polecamy również ciekawą rozmowę z konsultantem technicznym o naprawie, która przywróciła bezpieczeństwo pracowników i procesów w wielkim zakładzie produkcyjnym. Zapraszamy do lektury.

 • Maj - 2021
  Kompas - I Wydanie 2021

  W najnowszym wydaniu Kompasu przedstawiamy rozwiązania zwiększające szeroko rozumianą efektywność. W przypadku urządzeń poprawa efektywności poprzez poprawę sprawności jest szybko zauważalna przy weryfikacji zużycia energii elektrycznej czy kosztach wymiany elementów, które uległy erozji. Proponowane przez nas rozwiązania – w zakresie poprawy sprawności pomp (Belzona 1341 Supermetalglide) czy ochrony przed wycieraniem (Belzona 1811, 1812, 1813) – były wielokrotnie stosowane i potwierdziły zasadność ich stosowania. Szczególnie interesujące wyniki uzyskaliśmy z naszymi partnerami w elektrowniach w zakresie poprawy sprawności pomp, a wyniki zostały potwierdzone badaniami w instytucjach naukowych (Laboratorium Pomp Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej).

  O korzyściach w szerszej perspektywie, szczególnie tej czasowej, przekonują  zastosowania BELZONA® 8211 HP Anti Seize, pozwalające na efektywne zabezpieczanie połączeń w urządzeniach pracujących w warunkach wysokiej temperatury. Wiemy, jak uciążliwy jest demontaż zapieczonych elementów i jakie tego mamy czasami skutki.

  Polecamy także, bardzo ciekawy przypadek naprawy odpływu liniowego (BELZONA®4154, 4181) u producenta popularnych napojów bezalkoholowych. Efektywność, zarówno czasowa w zakresie czasu naprawy, jak i w zakresie skuteczności w aspekcie okresu użytkowania również zostały potwierdzone.

 • Październik - 2020
  Kompas - IV Wydanie 2020

  W najnowszym "Kompasie" prezentujemy trzy obszerne artykuły, w tym, zagadnienia związane z konserwacją i naprawą posadzek.

  Ten numer jest dostępny w wersji drukowanej, jeśli są Państwo nią zainteresowani prosimy o kontakt.

 • Czerwiec - 2020
  Kompas czerwiec/lipiec 2020 - Termoochronna powłoka kompozytowa Belzona®5871

  Nowy numer Kompasu przybliża zagadnienie termoochronnych powłok kompozytowych

   

   

 • Maj - 2020
  Kompas maj 2020 - Naprawa oraz wzmocnienie krawędzi natarcia łopat turbin wiatrowych

  Na najnowszym numerze „Kompasu” przybliżymy Państwu metody rozwiązywania problemów wynikających z eksploatacji krawędzi natarcia łopat turbin wiatrowych.

   

 • Kwiecień - 2020
  Regeneracja Osprzętu Koparki oraz Opon Wielkogabarytowych

  Przedstawiamy Wam i udostępniamy specjalistyczne pismo techniczne KOMPAS i wersję elektroniczną pisma eKOMPAS. Prezentowane technologie poparte są naszym 30 letnim doświadczeniem w przemyśle, przede wszystkim w zakresie napraw, regeneracji i zabezpieczenia części, maszyn, powierzchni. Możliwości zastosowania kompozytów polimerowych są ogromne, a korzyści jakie można uzyskać niezwykle wymierne.

  W najnowszym numerze prezentujemy technologię BELZONA® stosowaną do napraw części oraz regeneracji węzłów sworzniowych osprzętu maszyn budowlanych. Dzięki tej technologii węzeł regenerowany osiąga wyższą obciążalność i jest bardziej trwały!